Ćlan privremenog veća, zaduženog za sportska pitanja u fudbalskom klubu Partizan, Predrag Mijatović obratio se novinarima na stadionu Partizana.
On je govorio o promenama koje moraju da se izvrše ne samo u klubu, nego i u srpskom fudbalu.
TJ kao "Deda Mraz": Ko želi da osvoji 50.000 € ↓↓↓
– Danas je neka vrsta preseka ovog što smo do sada uradili. Došli smo da radimo, a ne samo da detektujemo probleme. Da donosimo odluke za koje mislimo da su dobre za sanaciju našeg kluba, Počeli smo da donosimo odluke, pa su neki ljudi morali da odu. Na primer sportski direktor, veliki broj trenera u omladinskoj školi koji tu nisu trebali da budu. Ja ne volim pokušaje, hoću da uradimo. Sve što možemo da uradimo, uradićemo. Da prekopiramo dobre stvari od drugih klubova, veliki Real Madrid to radi, počeo je Mijatović.
On je svoje izlaganje krenuo sa apostrofiranjem na navijače.
– Shvatio sam da postoje dve stvari koje su najbitnije za jedan fudbalski klub – fudbaleri i navijači. Jedni bez drugih ne mogu. Zato želim da pozovem navijače jer bez njih nećemo moći da napravimo što smo zamislili. Moramo da budemo svesni da smo izgubili reputaciju. U Madridu kada su objavili vest da sam se vratio u Partizan, ne pričaju o sadašnjem Partizanu, nego o Partizanu iz 1966. Ne znam koliko ću biti tu, ali koliko god budem biću prisutan i donosiću odluke u kom pravcu ide fudbal i da krenemo nešto da radimo i da menjamo.
Omladinska pkola je osnov funkcionisanja Partizana
Partizan je klub koji je pravio igrače. Omladinska škola je funkcionisala dobro. Mi smo istorijski osuđeni da pravimo igrače i da ih plasiramo u jaka evropska prvenstva. Nažalost, to je prestalo da se dešava poslednjih godina. Da je nastavilo da se radi, ja verovatno ne bih bio ovde. Svestan sam da ćemo to da uradimo, samo nam treba vreme jer je to proces.
Počeo je Mijatović konkretno o problemima.
– Moramo da shvatimo šta je fudbal danas. Nije to više isto što je bilo pre 5 ili 10 godina, a kamoli kada sam ja bio ovde. Treba nam savezništvo sa navijačima da shvate da je to proces. I mogu da kažem da je to već počelo. Ono što je bilo na prošloj utakmici, hoćemo da bude i na sledećoj utakmici. Neka dođe više od 20 hiljada pa ćemo da ih smestimo. Imali smo pre nekoliko dana sa predsednikom UEFA Aleksandrom Čeferinom, kao i Zoranom Lakovićem koji je već godinama na veoma važnoj funkciji u UEFA i oni nas razumeju i spremni da nam pomognu, u granicama svojih funkcija. Imao sam priliku da pričam sa generalnim sekretarom FSS Brankom Radujkom, koji želi da napravi ozbiljnu reformu u srpskom fudbalu. Imamo nekoliko modela koji već postoje, i da ih približimo nama, ne treba izmišljati toplu vodu. Partizan i Crvena zvezda kao najveći klubovi u zemlji moraju da idu ruku pod ruku da pomognu FSS da se napravi reforma. Treba da krenemo odmah u reforme, nastavio je Mijatović u jednom dahu:
– Navijači su tu veoma bitni. Kada kažete navijači su naš igrač više, to smo milijardu puta ponovili, kao protiv Čukaričkog. Treba nam njihova prisutnost, njihova želja, respekt prema protivniku da bi smo bili savremeni. Sistem kažnjavanja u tim reformama koje će da dođu se promenio. Tako na primer za svaki problem na tribini, neće više biti kazna da platimo, nego da parcijalno zatvaramo tribine. Ne daj bože da baklja upadne na teren, to je automatski kazna. Nema to veze sa Brankom Radujom ili nekim delegatom koji navija za Zvezdu ili Partizan, nego će biti neko iz UEFA. Pa tako od 20 utakmica godišnje što igramo na našem stadionu, svešćemo na 15. To onda dovodi do problema kako da privučemo sponzore, i to moramo da shvatimo. Moramo da naučimo da se ponašamo na terenu kao i van njega. Naši navijači moraju da shvate da ne smemo više da snosimo zbog toga konsekvence.
Onda je legendarni fudbaler poentirao na kraju i sa konkretnim primerom.
– Tu pored pirotehnike, moram da pomenem i nepoštovanje institucija, protivnika, bilo kakve političke konotacije, rasistički ispadi… Možemo da se inatimo koliko hoćemo, zatvoriće nam stadion i doći ćemo u situaciju da igramo između sebe. To mi je smetalo i u Španiji, gde se fudbal koristio za slanje političkih poruka. Toga nema mesta na stadionu. Meni su zamerili što sam se sastao sa generalnim direktorom Crvene zvezde, pa što se ne bi sastao. Da ne sarađujemo institucionalno. U februaru je kongres UEFA u Beogradu, pa moramo da sarađujemo.
– Ono što neću da slušam su alibiji. Sudija nas masakrira, država nas pušta niz vodu. I onda dođem i vidim da nas država ne pušta niz vodu, nego nam daje vodu. Onda čujem daje i ovima preko puta – pa daje, ali daje i u našu kuću. I tako ide nam UEFA monitoring i shvatim da je država pomogla Partizanu od 2012. do danas, neću pominjati cifru, ali ozbilja pomoć. Tako 15. januara opet moramo da tražimo pomoć. Tada je polovina prelaznog roka, a tu moramo da dovodimo i igrače. Kako to da uradimo bez pomoći. Ja ću tada morati da tražim pomoć za Partizan, a tražiću od onog za kog mislim da može da pomogne, a to je država. Predsednik države Aleksandar Vučić, koji nama pomaže godinama, nama daje vodu sada i nadam se da će i u januaru. I onda šta mi radimo, 20 hiljada ljudi, ambijent i peva se protiv njega. Radite to, ali ne na našem stadionu. Ako hoćete onda niste Partizanovci. Stadion je isključivo platforma da navijači dođu i bodre svoju ekipu. Zato kažem javno svaki put kada budem čuo pogrdno skandiranje, ili vidim transparent reći ću javno i moraću da nešto uradim. Ja sam došao da pomognem. Moram da kažem sve što mi je na duši, za Partizan, završio je Mijatović.