Srbija nije ove godine uspela da se u premijernom nastupu u A diviziji Lige nacija domogne četvrtfinala.
Remijem protiv Danske, igraće baraž sa Austrijom za popunu elitnog ranga.
Ovaj rival, može da nam bude rival i u kvalifikacijama za naredno Svetsko prvenstvo 2026. godine. Pošto su oni u prvom šeširu, a Srbija bi bila u prvom, da je pobedila u Leskovcu.
Uz Austrijance, u prvom šeširu su: Francuska, prvak Evrope Španija, Portugal, Holandija, Belgija, Italija, Nemačka, Hrvatska, Švajcarska i Danska. Sa većinom ovih ekipa, Srbija je odmeravala snage. Protiv Portugala se direktno plasirala u Katar. Igrala sa Španijom i Švajcarskom u Ligi nacija nedavno. Protiv Francuza se pamti 1:1 sa Marakane pre 15 godina kada smo otišli na SP u Južnu Afriku. Bilo je i mečeva protiv Italije u ovakvom formatu i 1:1 na Marakani.
Kao ekipa u drugom šeširu, naš tim neće igrati protiv: Ukrajine, Švedske, Turske, Velsa, Mađarske, Poljske, Rumunije, Grčke, Slovačke, Češke i Norveške.
Od ekipa iz trećeg šešira, Škotska i Slovenija su nam dobro poznate. Remi na EP sa Slovencima u Nemačkoj i poraz u finalu baraža za EP 2020. posle penala od Škotlanđana. U ovom šeširu su i: Republika Irska, Albanija sa kojom imamo neprijatno iskustvo iz Humske 2014. godine, Severna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Crna Gora, BiH i Izrael. Praktično većina zemalja nekadašnje Jugoslavije je u ovom šeširu.
Zatim je na redu četvrti šešir. U kome je Bugarska, koju je Srbija pobeđivala na putu do EP u Nemačkoj. Ekipa Luksemburga, ali i tzv. Kosova gde bi automatski trebalo da se primeni ograničenje na žrebu. I dva tima ne svrstaju u istu grupu. Tu su i ekipe: Jermenije, Kazahstana, Azerbejdžana, Estonije, Kipra, Farskih Ostrva, Letonije i Litvanije. Većina tih ekipa, na pomen imena nam je poznata, sećajući se nekih ranijih kvalifikacija. Ali i neprijatnih iznenađenja protiv Estonaca i Azerbejdžana. Protiv Litvanaca smo bili u grupi kvalifikacija za minulo Evropsko prvenstvo.
Peti šešir čine ekipe koje su najslabije po renkingu. Ali, San Marino je ove jeseni ostvario istorijski uspeh plasmanom u C diviziju Lige nacija kao pobednik grupe. Od ekipa su još u ovom šeširu i: Malta, Andora, Gibraltar i Lihtenštajn.
Evropu će predstavljati 16 ekipa na prvenstvu sveta. Pobednici grupa, njih 12 ide direktno na Mundijal.
Onda ide komplikovan sistem baraža sa 16 reprezenzacija. Za preostala četiri mesta, onda se igra plej-of od 12 ekipa koje su kvalifikacije završile kao drugoplasirane. Tim ekipama se pridružuju četiri ekipe koje nisu bile na prvom i drugom mestu, ali su bili pobednici grupa u Ligi nacija. Pa se formiraju četiri mini F4 turnira sa po četiri ekipe i pobednici tih takmičenja, tokom marta 2026. godine, idu na Mundijal.
Žreb kvalifikacija se održava 13. decembra.